Gönderen Konu: KANSER NEDİR? Kasım 17, 2008, 01:06:04 ÖÖ  (Okunma sayısı 65902 defa)

is

  • Ziyaretçi
KANSER NEDİR? Kasım 17, 2008, 01:06:04 ÖÖ
« : 23 Temmuz 2010, 09:45:04 »
KANSER NEDİR?

           Kanser yenebileceğimiz bir hastalıktır. “Yeneceğim” diyebilmek için, öncelikle, STRES denilen ve her hastalığın başlangıç noktası olan bu etkeni saf dışı bırakmamız gerekmektedir. Bu konu iyice anlaşılmalıdır ki, en ufak, fındık kabuğunu doldurmayan meselelere kafamızı takarak, beden denilen o muhteşem cihazı dumura uğratmamız, devrelerini parazit yaptırmamız söz konusu olmasın.

           Kanserin ne olup; ne olmadığını tüm dünyada ilim adamları bir an bile vakit kaybetmeden araştırmakta, kanserin sonunu getirebilmek için durmaksızın çalışmaktadırlar. Tabii bu çalışmaların meyveleri alınmakta ve kanserle ilgili bulgular, çoğu kanser hastasının umutlarını artırmaktadır. Bu umut ışıklarına rağmen, kesin sonuçlara ulaşmanın o kadar da kolay olmadığı bilinen bir gerçektir.

           İlmi araştırma laboratuarlarında bulunan bir kısım yöntem ve ilaçların, netice alınmış tedavi yöntemleri ve ilaçları olarak, insanlar üzerinde de uygulandığı bilinmektedir. Henüz tatbikatta, % 100 kanserin kökünü kurutan, daha açık bir ifade ile kanseri öncelikle bünyelerden, sonra da tüm dünyadan silecek olan yöntemlerin ve ilaçların bulunmamış olması ilim adamlarını araştırmalardan alıkoyamayacaktır. Zira ilmin esası, ısrarla neticeye ulaşmak için gayret gösterilmesidir. Şu an için kanserle ilgili çalışmalara, tüm araştırma laboratuarlarında, son hızla devam edilmektedir.

          Elbette verem hastalığında olduğu gibi kanserde de neticeye ulaşılacak ve kökü yeryüzünden kazınacaktır. Bundan ilme inanmış hiç kimsenin şüphesi olamaz; olmamalıdır da. Bu vesile ile söyleyebilirim ki, tüm hastalarımızın(temennimiz tüm kanser hastalarının iyileşmesi için araştırma neticelerinin en kısa zamanda alınmasıdır.) sitemizde yazılanlarla, moral depolamış olarak bünyelerini uyanık tutmaları ve devamlı:

           -Ben kanseri yeneceğim ifadesini beyinlerinin her hücresine nakşetmeleri gerekmektedir. Zira moral güç, her hastalığın sonlandırılmasının başlangıç noktasıdır. Moral güç olmadan tüm hastalıklarla mücadele, baştan kaybedilmiş demektir. Bu nedenle moralinizin en yüksek seviyede tutulması, “ben hastalığımı yendim” diyebilmenin ilk ve en önemli şartıdır.


           Saygıdeğer site üye ve ziyaretçilerimiz! Bazı hususları açıklamamda fayda var:

           Sitemize ÜYELİK ÜCRETSİZDİR. Hiçbir şekil ve hiçbir şartta ücret talep edilmez; edilemez. Çünkü sitemizin gayesi, maddi menfaatler değil, manevi hazlardır. Bir hastanın, bulduğu moralle iyileşmesi dahi, bizleri ve tüm üyelerimizi, sonsuz memnun edecektir. Bunun bünyemize kazandıracağı o muhteşem manevi hazzın lezzetini şimdiden duyar gibiyim.

           Yukarıda da belirttiğimiz gibi kanser hastalığının düşmanı, öncelikle, YÜKSEK MORAL GÜÇ' tür. Bu nedenle hastalarımızın ve yakınlarının yüksek moral güce sahip olmaları ve “Ben bu hastalığı yeneceğim” demeleri; yakınları/ eş/ dost/ arkadaşlarının da "Sen bu hastalığı yenersin" ifadesiyle moral vermeleri, hastaların iyileşmesinde, yolun yarısını aşmaları anlamına gelecektir. Bir ünlü spor yazarı kanser hastasının televizyonlardan dinlediğimiz ifadesi aynen:

           -Benim kanseri yenmemde en büyük şansım ailem ve arkadaşlarımdır. Mevcut 5- 6 arkadaşım beni evde oturtmazlardı. Gelirler; “Haydi bakalım! Gidiyoruz.” der ve benim her gün yürüyüşe çıkmamı sağlarlardı. Bu nedenle benim kendimi dinleme fırsatım olmadı. Devamlı ailem ve arkadaşlarımla bulduğum moral ile şükürler olsun kanseri yendim.

           Buradan çıkarılması gereken ana fikir:

           -Ben kanserliyim deyip oturulmaması, aktivitelere katılmak için hastanın kendisini zorlamasıdır. Bu arada bir tespitimi/ hayat tarzımı aktarmak isterim. Devamlı söylediğim bir söz vardır:

           -Boş oturan insandan daha fazla hasta olan hiç kimse yoktur. Başka bir ifade ile:

           -Boş oturmak en büyük hastalık sebebidir.


           Bu sözlerimden çıkan dersin benzerlerini, üyelerimiz de, bu sitede yazışıp, sıkıntıları paylaşırlarsa, bu paylaşımların bizlere çok büyük hazlar vereceğini söyleyebiliriz. Birbirine yardım edebilme duygusu ile hareket eden insanların sayılarının artması için sitemiz bir fırsat olmalıdır diye düşünüyorum. “Târifi imkânsız” denilen hazlar, bu tür hazlar olsa gerektir. Ortaya konulanlar ve karşılıklı yapılan fikir ve görüş alışverişlerinin ne kadar güzel duygular olabileceğini tahayyül edebiliyor musunuz?
         
           Öncelikle sitemiz, kanser konusunda insanlarımızın görüşlerini, “GENEL KONULAR” başlığında bulunan “YANITLA” penceresinden açılan sayfaya yazmaları suretiyle, kanser konusunda fikir paylaşımını; mevcut rahatsızlıklarda karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunmayı gündeme getirmek gayesi ile kurulmuştur. Bunun faydası yalnız olmadığımızın bilinmesi açısından önem arz eder. Bu karşılıklı yazışmalarla, sitemiz okuyucularına verilebilecek en büyük fayda, hastalarımızın buldukları moralle, yakalayabildikleri iyileşme fırsatı ve neticede sağlıklarına kavuşabilmeleridir. Bunun örnekleri de azımsanmayacak kadar çoktur.

           Bir kısım hastalar, televizyonlara çıkarak hastalıkları nasıl yendiklerini anlatmaktadırlar. Hastalıklarımızın tamamında, çevremizle paylaşım neticesi iyileşme gündeme gelebilmektedir. Kendimizi dinlemek  ve hastalıklarımızı her an hatırlamak suretiyle yaşantımıza devam edilmesi durumunda, iyileşmeyi beklemek biraz hayal olsa gerektir. Tatbikattaki örneklerine baktığımızda bu iyileşmeleri tespit edebiliriz. İyileşme görülen tüm hastaların, kendilerini dinlemedikleri/ hastalıklarını devamlı hatırlamadıkları/ hatırlatılmasını istemedikleri ve bazı aktivitelerle meşgul oldukları için, iyileşmeleri söz konusu olabilmektedir.

           Bu sitede hiçbir zaman kanser konusunda tedavi yöntemleri ya da kullanılacak ilaçlar v.s. gibi hususlarda fikir ileri sürülmeyecektir. Zira bu konular ilim adamlarımızın çalışmaları çerçevesinde, cerrahlarımıza, onkoloji uzmanlarına bırakılması gereken konulardır.

           Sitemizde kanser konusunda iyileştirici, moral verici bilgilerle, birbirlerine destek olmak üzere, kanser hastalarının ya da yakınlarının moral bulmaları en büyük arzumuzdur. Yapılması gerekenleri, yaşadıkları zorlukları ya da moral verici bilgileri içeren hususlarda yazılması esastır.

           Yakınlarınızın yaşadıkları sıkıntıları yazınız. Bu sıkıntılar karşısında olması gereken kolaylaştırıcı ve rahatlatıcı usul ve yöntemleri biliyorsanız; ileri sürünüz ki, diğer hastalara yardımcı olsun. Onlara moral versin.

           Her tür hastalıkta, bir hastaya tesir eden ilaçların ya da tedavi yöntemlerinin, diğer bir hastaya da iyi geleceği hükmü çıkarılmamalıdır. Zira her insanın genetik yapısı, biyolojik yapısı, kan değerleri, yaşama şartları bir diğer kimse ile aynı olmaz, olamaz. Bu nedenle her hasta kendi doktoruna tedavi için başvurmak ve yapılan tahliller ve konulan teşhislerle, tedaviye başlamak zorundadır. Kanserli kimselerin ya da yakınlarının verecekleri tedavi bilgileri, hiçbir zaman bir diğer insanda aynı tesirleri icra etmeyebilir. Bu tarz tedavi yöntemleri ya da ilâçları hakkında insanlarımızın yanlış yönlendirilmelerine sebep olabilecek hiçbir yazının yazılmaması esastır. Yazıldığında, siteden kaldırma yetkisinin site yetkililerinde olacağının bilinmesi gerekir.

           Bir kısım insanlarımız, doktora gitmeden, çarşıda pazarda tanıştığı kimselerin, “benim hastalığıma şu ilaç iyi geliyor” demelerini, dikkate alarak o ilaçları ya da tedavi yöntemlerini uygulamaya kalkmaları gibi, yanlış davranışlarda bulundukları gerçeğinden hareketle, bu sitede anlatılanlarla hareket ederek sağlığımızı tehlikeye sokmaya hiç hakkımızın olmadığını bilmemiz gerekir. 

           Burada verilecek mesajlar, kanser hastalığının yenilmesi mümkün olan bir hastalık olduğu görüşü ile, karşılıklı bilgi aktarımları sayesinde, yalnız olmadıklarının görüntüsünü verebilmektir. Belirtilmesi gereken en önemli konu ise hastalanmadan, belli zaman aralıklarında sıhhi kontrollerimizin ihmal edilmemesidir. Bu kontroller bize erken teşhis için kapı açacak, hastalanmadan önce, hastalıklardan korunmanın yollarına bizleri ulaştıracaktır. Tüm doktorlarımızın ifade ettikleri gibi:

           "Kanserden değil; geç kalmaktan korkunuz."

           Bizler tüm hastalıklarda kendi zihinsel potansiyelimizi kullanarak; hastalığı yeneceğimizi zihnimize ve de hücrelerimize kadar yerleştirirsek; yenilmeyecek hastalık olmaması gerekir. Yeter ki bu potansiyele erişme konusunda elimizden gelen tüm gayreti sarf edelim.

           Demek ki öncelikle, hastalığı yeneceğimizi tüm benliğimizde hissetmemiz birinci şarttır. Bu nedenle her insanın bünyesinde gizli olan moral gücünü yüzeye çıkarması için kendi potansiyelini kullanması gerekmektedir. Bir kısım insanlar bırakınız içindeki moral gücün yüze çıkarılmasını sağlamayı, bilakis, kendi kendine moral gücünü yok etmek üzere yaşantısını sürdürürler. Hatırlanacağı üzere, bir kısım insanlara, "hastalık hastası" damgası vurulur. Bu kimseler gerçekten hastalık hastası mıdırlar? Evet! Bir kısım insanlar hastalık hastasıdırlar. Bunlar kendi morallerini bozmak için ellerinden gelen gayreti sarf ederler. Bu kimselerin hastalandıklarında sağlıklarına kavuşmaları, Kaf Dağı’ nın arkasındaki Zümrüdü Anka Kuşu kadar uzaktır.

           Her insan öncelikle iyileşmeyi kendisi istemelidir. Sağlıklarınıza kavuşmanız dileklerimle...

           Saygılarımla... 24.11.2008- 03:23

           ETİKETLER: Kanser- Stres İlişkisi, Kanserojen Maddeler, Sigara Kanser İlişkisi, Kanserden Kaçmak, Kanser Destekleyici Gıdalar, Kanserojen Madde Nedir?, Kanserden Korunma Yolları, Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork, Kanserli Hastalara Tavsiyeler, Kanserden Uzaklaştıran Spor, Spor Kansere Karşı,   
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2021, 06:52:48 Gönderen: is »